Forside - kosttilskud & proteinpulverGå til kassenSådan handler duOm BodylabOfte stillede spørgsmål og svarAnbefal BodylabArtikler på Bodybuilding.dkOpskrifter med ProteinPresseKontakt Bodylab


Se vores kontrolrapport fra Fødevarestyrelsen
Bodybuilding dk - Danmarks største fitnessforum

Anbefalinger af bodylab.dk
 
 
 
  •  
    [STARS]

    [TIME]


    [TITLE]
    [MESSAGE]
     

    [AUTHOR]


 
 

Stigende forbrugerinteresse for vitaminer

30. april 2010


Skrevet af: Rasmus Thorup - den 30. april 2010



Mens nogle for får lidt, for andre alt for meget - D-vitamin. Henrik Engberg Johannsen, informations- og miljøchef i Matas, oplyser således til nyhederne.tv2.dk, at Matas salg af rene D-vitamin kosttilskud er de seneste 12 måneder steget med over 45 pct. i stk. i forhold til samme periode sidste år.

En rundringning til 10 apoteker landet over viser samme tendens. Alle adspurgte apoteker melder om en øget fokus på D-vitaminer både fra kunder og læger. Det seneste år har apotekerne ikke alene oplevet et stigende salg af D-vitaminer, kunderne efterspørger nu også de stærkeste D-vitaminpiller der er på markedet. Bodylab.dk vurderer at den stigende interesse også for vitaminer hænger sammen med en general trend i retning af sundere kost, og dermed også fokus på kosttilskud som helhed. - Herunder proteinpulver, kreatin, fiskeolier, fedtsyrer, ginseng og kulhydrater.



Andre spørgsmål

Læs Bodylab.dk nyheder, se oversigt over dem her.
Antal
  
 

0 vare(r) i kurven 
I alt 0,00 DKK
Betal med Dankort, Visa, Visa Electron, MasterCard, Maestro & JCB

Har du spørgsmål til valg eller anvendelse af produkter kan du få råd og vejledning på telefonnr.

96 52 55 25


Bodylab NutritionPlastvænget 3 D9560 HadsundCVR: 27 23 33 09Tlf.: 96 52 55 25Fax: 96 52 99 25E-mail: mail@bodylab.dk
KosttilskudValleproteinFiskeolieStyrketræningSitemap