Hej Bodylab,
Jeg er 23 år og spiller fodbold og har kun styrketrænet i et par måneder. Jeg leder nu efter et træningsprogram til en fodbold spiller da jeg ikke har den helt store erfaring indenfor styrketræning. jeg træner fodbold 2-3 gange om ugen så ville høre hvad i ville anbefale, hvad et træningsprogram skulle indeholde til en som mig?
Svar:
Med din erfaring, så skal du have gang i et simpelt fundamentprogram. Og når du spiller godbold 2-3 gange i ugen, så ville jeg nok vælge et 3 dages fullbody program. Det kunne være noget i stil med nedenstående.
Mandag: pas A
- Squat 4-6 sæt x 4-6 reps
- Rumænsk dødløft 4-6 sæt x 4-6 reps
- Bænkpres 4-6 sæt x 4-6 reps
- Bent over barbell rows 4-6 sæt x 4-6 reps
- Military presses 4-6 sæt x 4-6 reps
Onsdag: pas B
- Front squat 4-6 sæt x 4-6 reps
- Konventionel dødløft 4-6 sæt x 4-6 reps
- Incline bænkpres 4-6 sæt x 4-6 reps
- Pullups 4-6 sæt x 4-6 reps
- Dumbbell skulderpres 4-6 sæt x 4-6 reps
Fredag: pas C
- Olympisk squat 4-6 sæt x 4-6 reps
- Rack pulls 4-6 sæt x 4-6 reps
- Decline bænkpres 4-6 sæt x 4-6 reps
- T-bar rows 4-6 sæt x 4-6 reps
- Push presses 4-6 sæt x 4-6 reps
Hvis du hellere vil træne 4 gange i ugen, så var vores meget populære ”Back to Basics” program måske en mulighed. Det kan du finde på nedenstående adresse.
/shop/stoerre-muskler-%E2%80%93-670c1.html
Uanset hvad, så skal du fokusere på et 3-4 dages program, hvor du fokuserer på de store basisøvelser, og forsøger at blive stærkere i dem. Det er vejen frem for dig. Og husk nu at få styr på teknikken i de store basisøvelser. Det er alfa og omega, uanset hvilket program du vælger.